Atpakaļ pie saraksta

Kiberdrošības speciāliste

Kiberdrošības speciālisti ir būtiska aizsardzības līnija pret kiberuzbrukumiem, datu zādzībām un sistēmu apdraudējumiem. Viņi strādā, lai nodrošinātu uzņēmuma datu un informācijas sistēmu drošību, izstrādājot un īstenojot drošības plānus un politikas.

Šeit mēs pavisam drīz iepazīsim profesiju Kiberdrošības speciāliste. Iedziļināsimies prasmēs, pienākumos, nākotnes iespējās un noskaidrosim visu citu, kas saistīts ar šo amatu. Neatkarīgi no tā, vai jau strādā šajā profesijā, vai tikko sāc to izzināt, te atradīsi daudz vērtīga!

Piedalies šīs sadaļas tapšanā!

Detalizēts darba apraksts

Kiberdrošības speciāliste uzrauga un novērš potenciālās drošības problēmas, izmantojot drošības rīkus un programmatūru. Viņa veic regulāras sistēmu pārbaudes un izvērtē potenciālos riskus esošajās sistēmās un jaunajos projektos. Darba pienākumi ietver arī incidentu reaģēšanas plānu izveidi, drošības apmācību organizēšanu un drošības politikas izstrādāšanu un uzturēšanu.

Diena dzīvē

Kiberdrošības speciālistes ikdienā reaģē uz konstatētajiem draudiem, informē par tiem citu uzņēmuma nodaļu atbildīgās personas, sagatavo to novēršanas plānu, kā arī izstrādā uzbrukumu novēršanas stratēģiju, veic plānošanu un darbu ar komandu, lai pārbaudītu un uzlabotu sistēmu drošību.

Nepieciešamās pamata prasmes

Lai kļūtu par kiberdrošības speciālisti, nepieciešama izpratne par datoru un tīklu uzbūvi un izmantotajām tehnoloģijām. Papildus tam, viņai ir jāmāk strādāt ar drošības programmatūru un rīkiem, jāprot izvērtēt tīkla drošību, datu šifrēšanu, mākoņtehnoloģiju drošību un veicamos soļus uzbrukumu novēršanai. Būtiskas ir arī problēmu risināšanas prasmes, analītiskās spējas un uzmanība pret detaļām.

Izglītības prasības

Lai kļūtu par kiberdrošības speciālisti, parasti nepieciešams augstākās izglītības grāds datorzinātnēs, informācijas tehnoloģijās vai saistītā jomā. Ņemot vērā nemitīgo nozares attīstību un mainīgumu, būtiska ir arī prasme un vēlme nepārtraukti sekot līdzi jaunumiem un turpināt mācīties visa mūža garumā.

Sertifikāti un apmācība

Vieglākais veids, kā pierādīt savas zināšanas un uzlabot iespējas darba tirgū, ir starptautisku organizāciju izstrādāti sertitifikāti kā CompTIA Security+ (drošības pamati), Certified Ethical Hacker, CEH (drošības testēšanai) vai Certified Information Systems Security Professional, CISSP (drošības sistēmas izstrādei, ieviešanai un uzturēšanai). 

Pieredzes līmenis

Ņemot vērā drošības nepieciešamību jebkurā uzņēmuma daļā, jebkura pieredze var būt noderīga un izmantojama - gan darbs IT atbalstā, gan mākoņošanas risinājumu ieviešanā, gan dokumentācijas izstrādē, gan programmatūras testēšanā. 2 - 3 gadu pieredze IT nozarē parasti ir pietiekama, lai tālāk specializētos tieši drošības lauciņā.

Tehnoloģijas/Rīki

Drošības speciāliste bieži strādā ar drošības programmatūru, uzbrukumu noteikšanas sistēmām, šifrēšanas rīkiem un drošības analīzes rīkiem. Izpratne par dažādām operētājsistēmām un tīkla tehnoloģijām ir ļoti svarīga. Būtiskas priekšrocības var dot zināšana par komandrindas izmantošanu (batch/bash) un kādu no automatizācijas programmēšanas valodām, piemēram, Python.

Mēs augstu vērtējam sadarbību un kopīgas zināšanas – Tavs ieguldījums var daudz mainīt! Ja Tev ir vērtīgas atziņas par šo amatu, personīgā pieredze vai noderīga informācija, kas varētu papildināt šo lapu, sazinies ar mums! Kopā mēs varam radīt vērtīgu resursu topošajiem IT speciālistiem.

Paldies, ka pievienojāties SheCanDoIT!

Jūsu iesniegums ir saņemts!

Oops! Something went wrong while submitting the form.

Iespēja iegūt darbu bez pieredzes

Kā tiek aprēķināts reitings?

Apmēram tik uzņēmumos loma ir pārstāvēta

80
%

Mēs cenšamies sniegt pēc iespējas precīzāku un vispusīgāku informāciju, un, lai to sasniegtu - Tavs ieguldījums ir nenovērtējams! Ja Tev ir kādi ieteikumi, atjauninājumi vai papildu ieskats, kas varētu uzlabot šīs pozīcijas aprakstu, mēs būsim ļoti pateicīgi par Tavu iesaisti.

Sazinies ar mums

Algu diapazons

Uzsākot karjeru, atkarībā no pozīcijas un uzņēmuma var rēķināties ar ikmēneša atalgojumu € 1 500 - € 2 500 mēnesī. Vidēja un augsta līmeņa speciālista alga var sasniegt un pārsniegt arī € 4 000 vai €5 000 mēnesī.

Karjeras attīstības iespējas

Kiberdrošības speciāliste var sākt karjeru kā drošības analītiķe, vai testētāja, un sasniegt tādas pozīcijas kā  drošības inženiere, drošības konsultante vai pat drošības vadītāja. Specializēšanās konkrētā jomā, piemēram, mākoņu drošībā, ielaušanās testēšanā vai datu šifrēšanā, var arī piedāvāt vairāk iespēju. Būtiska kiberdrošības sadaļa ir arī datu privātums un legālā atbilstība, kas lielākos uzņēmumos ir izdalītas kā atsevišķas komandas.

Darba tirgus izredzes

Ar aizvien pieaugošo datu un arī digitālo draudu apjomu, pieprasījums pēc kiberdrošības speciālistiem turpina pieaugt. Šī profesija piedāvā stabilu karjeru ar daudzām iespējām.

Iespējas iegūt darbu bez pieredzes

Šajā profesijā var būt grūti iegūt darbu bez pieredzes, jo darba devēji parasti prasa praktisko pieredzi ar drošības rīkiem un pašām IT sistēmām. Tomēr prakses, brīvprātīgais darbs vai personīgi projekti var palīdzēt jums iegūt šo pieredzi.

Darba tirgus piesātinājums

Ar aizvien pieaugošo kiberuzbrukumu un datu aizsardzības jautājumu skaitu, darba tirgus piesātinājums kiberdrošības speciālistiem ir relatīvi zems. Tas ir strauji augošs sektors ar daudzām karjeras iespējām.

Aktualizējoties kiberdrošības nozīmībai, pēdējo gadu laikā ir strauji pieaudzis pieprasījums pēc kiberdrošības speciālistiem. Lai arī redzam, ka pieprasījumam paaugstinoties, pieaug arī jomas speciālistu skaits, ir pieejams augsts skaits brīvu vakanču dažādās kiberdrošības specializācijās uzsvaru liekot uz pretendentu iztrūkumu, kuriem ir iepriekšēja praktiska pieredze IT jomā.

Profesijas izaicinājumi

Kiberdrošības speciāliste saskaras ar pastāvīgi mainīgu un dinamisku darba vidi. Uzbrukumu metodes nepārtraukti attīstās, tāpēc ir nepieciešams pastāvīgi mācīties un pielāgoties. Stress var būt augsts, jo no jūsu darba atkarīga uzņēmuma datu drošība un reputācija.

Padomi intervijām

Iepazīstieties ar jaunākajiem draudiem un trendiem. Parādiet savu spēju risināt problēmas un darboties krīzes situācijās. Esi gatava apspriest konkrētus piemērus, kur jūs esat veiksmīgi risinājusi drošības problēmas.

Iepazīsties ar OWASP ietvaru, biežāk izmantotajiem protokoliem un portiem, zini DNS pamatprincipus, OSI modeli.

Gadījumā, ja Tev vēl nav pieredzes kiberdrošības jomā, savas zināšanas vari demonstrēt arī ar CTF risināšanu. Tas dos praktiskos piemērus kā Tu rīkotos dažādās situācijās.

Mācību resursi:

Ja Tev ir interese par Kiberdrošības speciālistes karjeru un vēlies iegūt vai paplašināt savas zināšanas, te ir daži noderīgi mācību resursi:

Ņem vērā, ka mācību materiāli tīmeklī ir ļoti daudz un te ir tikai daži no tiem.

Citas interesantas lomas IT vidē

Kā tiek aprēķināts reitings?

Iespējamība tikt pie pirmā darba bez pieredzes tiek izvērtēta sekojot līdzi darba tirgus tendencēm, runājot ar dažādiem uzņēmumiem & profesiju pārstāvjiem Latvijā.
Ņemt vērā, ka šis reitings ir vairāk vai mazāk subjektīvs, taču vairumā gadījumu varētu būt diezgan ticams.
Ja tu nepiekrīti šeit norādītajam, sazinies ar mums un pamato savu viedokli.