Atpakaļ pie saraksta

Lietotāja pieredzes pētniece (UX Researcher)

UX pētnieka galvenais uzdevums ir veikt pētījumus, lai gūtu padziļinātu ieskatu lietotāju vajadzībās, uzvedībā un vēlmēs, kas pēc tam tiek izmantoti dizaina lēmumos un produktu izstrādē. Šāda pētniecība palīdz izveidot intuitīvākas, efektīvākas un patīkamākas lietotāju pieredzes.

Šeit mēs pavisam drīz iepazīsim profesiju Lietotāja pieredzes pētniece (UX Researcher). Iedziļināsimies prasmēs, pienākumos, nākotnes iespējās un noskaidrosim visu citu, kas saistīts ar šo amatu. Neatkarīgi no tā, vai jau strādā šajā profesijā, vai tikko sāc to izzināt, te atradīsi daudz vērtīga!

Piedalies šīs sadaļas tapšanā!

Detalizēts darba apraksts

Vācot un analizējot datus, izmantojot dažādas pētniecības metodes, piemēram, intervijas ar lietotājiem, aptaujas, lietojamības testēšanu un datu analīzi, UX pētnieki gūst vērtīgu ieskatu par to, kā lietotāji mijiedarbojas ar konkrētu sistēmu. Šī informācija tiek analizēta un interpretēta, lai sniegtu ieteikumus produktu un pakalpojumu uzlabošanai. Turklāt UX pētnieki aizstāv lietotājus savās organizācijās. Viņi palīdz mazināt plaisu starp lietotāju vajadzībām un uzņēmējdarbības mērķiem, nodrošinot, ka lēmumi tiek pieņemti, ņemot vērā lietotāju intereses.

Diena dzīvē

Tipiska UX pētnieka darba diena ietver plānošanu, pētniecisko darbību (piemēram, intervijas ar lietotājiem, lietojamības testēšanu un aptaujas) veikšanu, datu analīzi un sintēzi, lai atklātu jaunākās atziņas, tikšanos ar dažādu jomu komandām, lai dalītos ar rezultātiem, pētījuma rezultātu dokumentēšanu un uz lietotāju orientēta dizaina lēmumu aizstāvību. Katra diena ir atšķirīga, bet galvenā uzmanība tiek pievērsta lietotāju vajadzību un uzvedības izpratnei, lai informētu par produktu vai pakalpojumu uzlabojumiem, galu galā cenšoties uzlabot vispārējo lietotāju pieredzi.

Nepieciešamās pamata prasmes

Prasmju kopums ietver profesionālās un arī “mīkstās” prasmes. Profesionālās ietver:

  • Prasme pārvaldīt dažādas pētniecības metodes.
  • Prasme lietot dažādus pētniecības rīkus un programmatūru.
  • Datu analīze.
  • Prasme plānot, organizēt un vadīt pētniecības projektus.
  • Prezentācijas prasmes.

Taču bez "mīkstajām" prasmēm pētniece nekad nespēs gūt pilnvērtīgus panākumus. “Mīksto” prasmju vidū ir šādas spējas:

  • Spēja iejusties lietotāju situācijā.
  • Skaidra un efektīva komunikācija, lai iepazīstinātu ar pētījumu.
  • Spēja kritiski domāt un risināt sarežģītas problēmas, sasaistot pētījumu rezultātus ar dizaina lēmumiem.
  • Speja pielāgoties dažādām nozarēm, jomām un lietotāju grupām.

 Izglītības prasības

Lai gan nepastāv īpašs grāds ar nosaukumu "Lietotāja pieredzes pētniece" (UX Researcher), vairāki augstākās izglītības grādi var nodrošināt stabilu pamatu karjerai UX pētniecībā, tostarp:

  • Cilvēka un datora mijiedarbība. 
  • Psiholoģija.
  • Antropoloģija.
  • Socioloģija.
  • Datorzinātnes.
  • Dizains.

Mēs augstu vērtējam sadarbību un kopīgas zināšanas – Tavs ieguldījums var daudz mainīt! Ja Tev ir vērtīgas atziņas par šo amatu, personīgā pieredze vai noderīga informācija, kas varētu papildināt šo lapu, sazinies ar mums! Kopā mēs varam radīt vērtīgu resursu topošajiem IT speciālistiem.

Paldies, ka pievienojāties SheCanDoIT!

Jūsu iesniegums ir saņemts!

Oops! Something went wrong while submitting the form.

Sertifikāti un apmācība

Lai gan ir pieejami daudzi sertifikāti, daži no tiem ir plaši atzīti un cienīti nozarē. To vidū ir Nielsen Norman Group (NN/g) UX sertifikāts un Google UX dizaina profesionāļa sertifikāts. Turklāt karjeras izaugsmei UX pētniecībā ir ļoti svarīgi veidot kontaktus, piedalīties ar UX saistītās kopienās un veidot spēcīgu darbu portfolio. Sertifikāti var tikai papildināt šos centienus.

Pieredzes līmenis

Vairums uzņēmumu meklē kandidātus ar vismaz 2-3 gadu pieredzi, bet arī iesācējiem ir iespējas.

Tehnoloģijas/Rīki

Katru mēnesi parādās kāds jauns rīks, tāpēc ir svarīgi būt lietas kursā un pastāvīgi pārbaudīt, kas ir pieejams tirgū. Katrai pētniecības metodei ir savi rīki, lai gan daži no tiem apvieno vairākas metodes vienā. Populārākie rīki ir šādi: Hotjar, Miro, Optimal Workshop, UserTesting, SurveyMonkey, Google Analytics.

Algu diapazons

Atkarībā no prasmēm un pieredzes, algas diapazons var svārstīties no € 1 500 līdz € 4 000 bruto mēnesī.

Karjeras attīstības iespējas

UX pētnieks var pāriet dažādās saistītās profesijās vai ieņemt augstākus amatus UX jomā vai blakus nozarēs. Jūs varat augt pētniecības jomā un kļūt par vecāko UX pētnieku un tālāk par UX pētniecības vadītāju/direktoru. Vai arī Jūs varat pāriet uz saistītu jomu un kļūt par produktu vadītāju vai mijiedarbības dizaineri, ieguvuši augstāko izglītību, daži UX pētnieki pat pāriet uz akadēmisko profesiju.

Darba tirgus izredzes

Uzņēmumi aizvien vairāk atzīst, cik svarīgi ir izvirzīt lietotājus dizaina un izstrādes procesu centrā. Turklāt jaunu tehnoloģiju, piemēram, balss saskarņu, papildinātās realitātes un mākslīgā intelekta, izplatīšanās ir radījusi jaunas iespējas un izaicinājumus lietotāju pieredzes dizaina jomā. UX pētnieki ir vajadzīgi, lai saprastu, kā lietotāji mijiedarbojas ar šīm tehnoloģijām.

Iespējas iegūt darbu bez pieredzes

Nodrošināt UX pētnieka darbu bez iepriekšējas pieredzes var būt sarežģīti, taču ar pareizu pieeju tas ir iespējams. Izveidojiet stabilu portfolio, izmantojot personīgos projektus un brīvprātīgo darbu, ieguldiet līdzekļus atbilstošos tiešsaistes kursos un sertifikācijās, kā arī apmeklējiet UX pasākumus, lai veidotu kontaktus ar profesionāļiem. Lai iegūtu praktisku pieredzi, meklējiet prakses vietas, jaunākā līmeņa amatus vai ārštata darba iespējas.

Darba tirgus piesātinājums

Dažos uz tehnoloģijām orientētos reģionos un nozarēs, kurās liels uzsvars tiek likts uz lietotāja pieredzi, var būt liels pieprasījums pēc UX pētniekiem, kas rada konkurenci darba tirgū. Tomēr citās jomās vai nozarēs darba meklētāji var atrast mazāk iespēju. Iesācēja līmeņa amati var būt vairāk piesātināti, savukārt pieredzējuši pētnieki ar specializētām prasmēm, piemēram, pieejamības vai balss lietotāja saskartņu jomā, var sastapties ar mazāku konkurenci.

Profesijas izaicinājumi

UX pētnieki savā darbā saskaras ar dažādām problēmām, tostarp neskaidriem projekta mērķiem, saspringtiem termiņiem un resursu ierobežojumiem, kas var ierobežot pētījuma apjomu. Bieži sastopami šķēršļi ir pareizo dalībnieku atrašana un vervēšana, neobjektivitātes novēršana un datu pārslodzes pārvaldība. Turklāt pētniekiem jānovērš plaisa starp pētījuma rezultātiem un ieinteresēto personu lēmumu pieņemšanu, kas parasti ir visgrūtāk atrisināmā problēma.

Padomi intervijām

Ir ļoti svarīgi parādīt ne tikai savas pētniecības prasmes, bet arī spēju efektīvi sazināties un sadarboties. Esiet gatavi apspriest savu izpētes procesu, uzsverot, kā esat veicis lietotāju pētījumus, analizējis datus un pārvērtis secinājumus praktiski izmantojamās atziņās. Uzsveriet savu pieredzi gan kvalitatīvo, gan kvantitatīvo pētījumu metožu izmantošanā. Parādiet entuziasmu lietotāju orientēta dizaina jomā un gatavību pielāgoties mainīgajām projekta prasībām. Pierādiet, ka protat sadarboties ar dažādām komandām un ieinteresētajām personām, un esiet gatavs dalīties ar piemēriem, kuros esat veiksmīgi ietekmējis dizaina lēmumus, izmantojot pētījumu rezultātus.

Mācību resursi:

Ja Tev ir interese par Lietotāja pieredzes pētnieces karjeru un vēlies iegūt vai paplašināt savas zināšanas, te ir daži noderīgi mācību resursi:

Ņem vērā, ka mācību materiāli tīmeklī ir ļoti daudz un te ir tikai daži no tiem.

Citas interesantas lomas IT vidē

Kā tiek aprēķināts reitings?

Iespējamība tikt pie pirmā darba bez pieredzes tiek izvērtēta sekojot līdzi darba tirgus tendencēm, runājot ar dažādiem uzņēmumiem & profesiju pārstāvjiem Latvijā.
Ņemt vērā, ka šis reitings ir vairāk vai mazāk subjektīvs, taču vairumā gadījumu varētu būt diezgan ticams.
Ja tu nepiekrīti šeit norādītajam, sazinies ar mums un pamato savu viedokli.